• 2017-2018

• ΚΠΕ Καρπενησίου
  • Λιγνός
  • Λεύκωμα

Την Πέμπτη 2 Νοεμβρίου 2017,  οι μαθητές των μεγάλων τάξεων του σχολείου μας παρακολούθησαν  στο Δημοτικό Θέατρο «Κέφαλος», την παράσταση «Η Φάρμα του Διαδικτύου» της θεατρικής ομάδας «Χιλιοδέντρι» .
   Η παραπάνω παράσταση ήταν προσφορά του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Κεφαλληνίας και Ιθάκης «Απόπλους».
   Αναμφισβήτητα, η παράσταση δίνει από την αρχή το στίγμα της και μπάζει τους μικρούς της φίλους στο παιχνίδι της γνωριμίας με τυχόν κινδύνους που μπορεί να συναντήσουν στη  ζωή τους. Η συγκεκριμένη παράσταση αφορά κυρίως τα μικρά παιδιά. Οι δημιουργοί αυτής της ξεχωριστής παιδικής παράστασης κατόρθωσαν να κάνουν τα παιδιά κοινωνούς μιας εποχής στην οποία η τεχνολογία κυριαρχεί θέτοντας τα παιδιά μας σε πολλούς κινδύνους. Μέσα από αυτήν την παράσταση μάθαμε ότι δεν πρέπει να μιλάμε σε αγνώστους στο διαδίκτυο, ότι δεν πρέπει να δίνουμε τα προσωπικά μας στοιχεία σε κανέναν και ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε ίσοι ανεξαρτήτως φυλής. Οι διάλογοι ήταν απλοί και άμεσοι. Οι ηθοποιοί  κατάφεραν να μεταφέρουν τον κόσμο του διαδικτύου με άμεσο τρόπο στα παιδιά και να τον μετουσιώσουν σε υποκριτικό λόγο και σε σκηνικά αντικείμενα.
   Έτσι, τα παιδιά μπόρεσαν να παρακολουθήσουν πιο εύκολα την παράσταση και να συνδεθούν με την δράση τριών ανθρώπων που βρίσκονταν επί σκηνής. Στην παράσταση επικρατούσε απλουστευμένος λόγος και όμορφα κοστούμια.
  Συμπερασματικά, θα λέγαμε πως πρόκειται για μια άρτια θεατρική παράσταση που περνάει με αριστοτεχνικό τρόπο μηνύματα ζωής στα παιδιά μας.

Το σχολείο μας εδώ και φετινή σχολική χρονιά 2017-18  συμμετέχει σε πρόγραμμα ανακύκλωσης τηγανελαίων. Από  τη συμμετοχή μας αυτή έχουμε ανταποδοτικό όφελος υλικά καθαριότητας για το σχολείο μας, όπως επίσης έχει σημαντικό όφελος και το περιβάλλον, γιατί οι μαθητές  ανακυκλώνοντας μαθαίνουν να το προστατεύουν. Είναι αλήθεια ότι αυτή η πρωτοβουλία μας βρήκε μεγάλη ανταπόκριση από τους μαθητές, τους γονείς τους , το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και επαγγελματίες της περιοχής. Ευχαριστούμε όλους τους παραπάνω που μας βοήθησαν και φέτος να συλλέξουμε και να δώσουμε για ανακύκλωση και παραγωγή βιοντίζελ  1,2 τόνους  τηγανέλαιο . Ελπίζουμε αυτή η σημαντική πρωτοβουλία να συνεχιστεί και στο μέλλον και να προσφέρει τα οφέλη της σε όλους μας.

Το Δημοτικό Σχολείο Πόρου ανταποκρινόμενο στο κάλεσμα του Δήμου Κεφαλονιάς, συγκέντρωσε μια πολύ ικανοποιητική ποσότητα ειδών πρώτης ανάγκης, ώστε να ανακουφιστούν με αυτά οι πλημμυροπαθείς του Δήμου Μάνδρας. Αξίζουν συγχαρητήρια στους γονείς στους μαθητές και του σχολείου μας, που για μια ακόμη φορά έδειξαν την ευαισθησία και την ανθρωπιά τους.

Την Πέμπτη 25 Ιανουαρίου 2018 όλες οι τάξεις του σχολείου παρακολούθησαν στο θέατρο «Κέφαλος» του Αργοστολίου την θεατρική παράσταση  Ο ''Πλούτος'' του Αριστοφάνη.
Η κωμωδία ''Πλούτος'' είναι η τελευταία σωζόμενη κωμωδία του Αριστοφάνηκαι ταυτόχρονα ένα από τα πιο ωραία και διδακτικά του έργα.Γράφτηκε το 388 π.χ. σηματοδοτώντας το πέρασμα από την αρχαία στην νεότερη αττική κωμωδία. Έχει σαν βασικό θέμα το αιώνιο πρόβλημα φτώχειας-πλούτου και το όνειρο κάθε ανθρώπου να γίνει πλούσιος. Ο Αριστοφάνης σ’ αυτό διακωμωδεί την κακή διανομή του πλούτου. Αναμφισβήτητα, ο ''Πλούτος'' είναι ένα λαϊκό παραμύθι που συναρπάζει τα παιδιά και κάνει όλους τους ανθρώπους να ονειρεύονται δίνοντάς τους έτσι χαρά, ελπίδα και αισιοδοξία σε δύσκολους καιρούς. Πρόκειται για μια παράσταση που αφορά μικρούς και μεγάλους. Μια πολύ ποιοτική παιδική παράσταση και συγχρόνως ένα ωραιότατο musical.
Όταν άρχισε η παράσταση τα παιδιά σταμάτησαν να φωνάζουν και παρακολουθούσαν με προσοχή. Φώναζαν μόνο όταν οι ηθοποιοί τα παρότρυναν να φωνάξουν και να τραγουδήσουν μαζί τους. Πολλές φορές τα παιδιά είναι παράδειγμα προς μίμηση για εμάς τους μεγάλους. Το σκηνικό ήταν λιτό, τα κοστούμια ιδιαιτέρως εντυπωσιακά και γενικότερα όλοι οι ηθοποιοί ήταν υπέροχοι και γέμισαν με την παρουσία τους τη σκηνή παρουσιάζοντας μία υψηλού επιπέδου μουσικοθεατρική παράσταση που καθήλωσε μικρούς και μεγάλους.

Την Τρίτη 30 Ιανουαρίου 2018 , μετά τον καθιερωμένο εκκλησιασμό  των μαθητών και των εκπ/κών του σχολείου μας προς τιμήν των Τριών Ιεραρχών, κόψαμε και φέτος στην αίθουσα εκδηλώσεών μας, τις  πρωτοχρονιάτικες πίτες που μας πρόσφερε ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων.
Οι τυχεροί που βρήκαν τα  φλουριά ήταν ο  μαθητής της Δευτέρας τάξης Τουμαζάτος Ιωάννης και ο καθηγητής Πληροφορικής κος Γιαννακόπουλος Ιωάννης.
Ευχόμαστε σε όλους χρόνια πολλά, με υγεία, χαρά, δημιουργία και προκοπή.