Πατήστε πάνω στην αντίστοιχη καρτέλα
  • Ο μάγος Όσκαρ
  • Αθλητική ημέρα
  • Ευ αγωνίζεσθαι
  • Δάσκαλοι vs μαθητές
  • Χριστουγενιάτικες κατασκευές
  • Γιορτή Γαλλοφωνίας
  • Κοπή Πίτας
  • Δ Τάξη Απόκριες
  • Θέατρο
  • Γυναικολόγος
  • Κουκλοθέατρο
  • Επίσκεψη σε πλοίο
  • Φωτόγραμμα
  •  ΚΠΕ Καστρίου
  • Ενημέρωση από πυροσβεστική
  • Διάφορες δραστηριότητες
  • Δραστηριότητες Β'
  • Τρίτσεια 2015
  • Παραστασιάδα
  • Λεύκωμα ΣΤ

Η   Κοινωφελής  Επιχείρηση του Δήμου  Κεφαλλονιάς   (Κ.Ε.ΔΗ.ΚΕ.)  πρόσφερε ένα «δώρο»  στα δημοτικά σχολεία του νησιού μας για να ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά  με χαρά, γέλιο και μαγεία. Έτσι λοιπόν, τη Δευτέρα 22 Σεπτεμβρίου 2014, επισκέφθηκε το σχολείο μας ο μάγος Oscar ο οποίος μας χάρισε μια ώρα ξεγνοιασιάς και γέλιου. Η χαρά ήταν μεγαλύτερη για κάποιους μαθητές οι οποίοι επιλέχθηκαν από το μάγο Oscar για να τον βοηθήσουν στην παρουσίαση των ταχυδακτυλουργικών τρικ.  Την παράσταση  παρακολούθησαν όλοι οι μαθητές του σχολείου μαζί με το εκπαιδευτικό προσωπικό.

Την Δευτέρα 6 Οκτωβρίου 2014, το Δημοτικό Σχολείο Πόρου σε συνεργασία με τα Δημοτικά Σχολεία  Σκάλας και Χιονάτων, πραγματοποίησε πληθώρα αθλητικών δραστηριοτήτων  στα πλαίσια της  Πανελλήνιας  Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, με θεματικό άξονα «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα, όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι».
Οι μικροί μαθητές  παρακολούθησαν,  το εκπαιδευτικό λογισμικό « Ο Ξεφτέρης στην αρχαία Ολυμπία» και τους δόθηκε η δυνατότητα να συζητήσουν για τα αθλήματα των Ολυμπιακών αγώνων καθώς και για την ευγενή άμιλλα που θα πρέπει να διακατέχει όποιον ασχολείται με αθλήματα. Στη συνέχεια έπαιξαν ,εκ περιτροπής , χάντμπολ, μπάτμιγκτον, ποδόσφαιρο και πινκ-πονκ.

Στο πλαίσιο της Αποκριάς οι μαθητές της Δ΄ τάξης κατασκεύασαν όμορφες αποκριάτικες μάσκες με χαρτόνια κάνσον, τις οποίες διακόσμησαν με πούλιες, χρυσόσκονες και διάφορα σχέδια με μαρκαδόρους.

Την Πέμπτη 5 Μαρτίου 2015, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας, η θεατρική ομάδα «ΕΚΟΝΤΕΣ»  μας παρουσίασε την παιδική θεατρική παράσταση «Σώστε τους ήρωες».  Μαζί μας παρευρέθηκαν την ημέρα αυτή το Δημοτικό Σχολείο της Σάμης, το Δημοτικό Σχολείο των Χιονάτων καθώς και το Νηπιαγωγείο των Χιονάτων, οι μαθητές των οποίων αντάλλαξαν διάφορες κατασκευές «δώρα» με τους μαθητές του σχολείου μας.
    Ήταν μια θεατρική παράσταση που την χάρηκαν μικροί και μεγάλοι, όπως επίσης χάρηκαν και τους αθλητικούς αγώνες που έδωσαν μεταξύ τους τα σχολεία.

Την Παρασκευή   6  Μαρτίου  επισκέφθηκε το σχολείο μας ο γυναικολόγος δρ. Φώτιος Αυγουστάτος με σκοπό να μιλήσει στους μαθητές της Στ’ τάξης. Με αφορμή το μάθημα «Αναπαραγωγικό σύστημα» που βρίσκεται στο βιβλίο των Φυσικών της Στ’ τάξης, αποφασίστηκε από τους μαθητές το ίδιο θέμα να αποτελέσει πεδίο   διερεύνησης και στις ώρες της Ευέλικτης Ζώνης. Κρίθηκε λοιπόν πολύ σημαντικό κάποιες ερωτήσεις των μαθητών να απαντηθούν από έναν ειδικό. Με χαρά,  απάντησε θετικά στην πρόσκλησή μας ο δρ. Φώτιος Αυγουστάτος και με ακόμη περισσότερη χαρά και ανυπομονησία τον υποδέχτηκαν οι μαθητές.
Τον ευχαριστούμε.

Την Τρίτη 17-3-2015, οι μαθητές των Α’, Β΄ και Γ΄ τάξεων , είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την κουκλοθεατρική παράσταση ‘’ Όταν ο Σπυρέτο Μο Κοιμήθηκε’, από το θέατρο ‘’Ανάποδα’’, στην αίθουσα  τελετών του σχολείου μας. Η ιστορία του Σπυρέτο Μο συνεπήρε τα παιδιά και τα ταξίδεψε στη χώρα της φαντασίας και της περιπέτειας.

Για μετάβαση στο Λεύκωμα της ΣΤ' τάξης πατήστε εδώ