•  Καπάκια
  • Λεύκωμα
  • ΚΠΕ Κόνιτσας

Ανακύκλωση πλαστικών καπακιών

Στο σχολείο μας και τη φετινή χρονιά βλέπουμε τους μαθητές μας να συμμετέχουν με ιδιαίτερη χαρά και ενθουσιασμό σε μια δράση με διπλό σκοπό. Από τη μια έχουμε την προστασία του περιβάλλοντος μέσω της ανακύκλωσης και από την άλλη έχουμε την προσφορά  σε ατομικό επίπεδο. Ιδιαίτερη αξία έχει ότι οι μαθητές κατόρθωσαν να ευαισθητοποιήσουν τους γονείς τους , αλλά και επαγγελματίες της περιοχής και να τους κάνουν συμμέτοχους  σ΄ αυτή τους την προσπάθεια. Πρόκειται για τη συλλογή πλαστικών καπακιών, τα οποία  ο  Σύλλογος  Παραπληγικών και Κινητικά Αναπήρων νομού Πέλλας, μπορεί  να  ανταλλάξει με ένα αναπηρικό αμαξίδιο.
Ένα μεγάλο μπράβο στους μαθητές μας .

Στις 3/12/15 οι μαθητές της Γ΄ τάξης του σχολείου επισκέφτηκαν τη Δημοτική Κοινότητα του Πόρου. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψής τους ενημερώθηκαν από τον Πρόεδρο της Κοινότητας για τις αρμοδιότητες, τις υποχρεώσεις, τις δυσκολίες και τις προτεραιότητες της τοπικής αυτοδιοίκησης. Οι μαθητές συνομίλησαν με τον Πρόεδρο διατυπώνοντας και τις δικές τους ερωτήσεις γύρω από τον τρόπο λειτουργίας της κοινότητας, το προσωπικό της  και το σύνολο των έργων που διεκπεραιώνονται μέσω αυτής. Εκτός από τα παραπάνω, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους χώρους του κτιρίου που στεγάζει την κοινότητα και πληροφορήθηκαν για τον τρόπο χρήσης τους, τις δράσεις και τις εργασίες που πραγματοποιούνται σ’ αυτούς. Στο τέλος της ξενάγησής τους, οι μαθητές αποχώρησαν ευχαριστημένοι, εφόσον τους ανακοινώθηκε η πολυπόθητη ολοκλήρωση ενός γηπέδου στον Πόρο.

Τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016, το σχολείο μας φιλοξένησε εκπροσώπους του Φορέα Διαχείρισης του Εθνικού Δρυμού Αίνου. Συγκεκριμένα, οι υπεύθυνοι του Φορέα, ενημέρωσαν τους μαθητές των Β’, Ε’ και Στ’ τάξεων για τη χλωρίδα και την πανίδα του Δρυμού αλλά και της ευρύτερης Κεφαλονιάς. Ιδιαίτερη έμφαση δόθηκε στην ορνιθοπανίδα αλλά και στα ενδημικά φυτά του νησιού μας. Την παρουσίαση ενίσχυσε πλούσιο φωτογραφικό αλλά και έντυπο υλικό (αφίσες) που χορηγήθηκε στο σχολείο. Μέσα από αυτήν την εκδήλωση, δόθηκε η δυνατότητα στους μικρότερους μαθητές να ανακαλύψουν το τοπικό, φυσικό περιβάλλον και στους μεγαλύτερους να εμπλουτίσουν τις ήδη υπάρχουσες γνώσεις τους.