• Τηγανέλαια
  • Τρίτσεια 2017
  • ΚΠΕ Άρτας
  • Λεύκωμα ΣΤ

Το σχολείο μας εδώ και τρία χρόνια συμμετέχει σε πρόγραμμα ανακύκλωσης τηγανελαίων. Από  τη συμμετοχή μας αυτή έχουμε ανταποδοτικό όφελος υλικά καθαριότητας για το σχολείο μας, όπως επίσης έχει σημαντικό όφελος και το περιβάλλον, γιατί οι μαθητές  ανακυκλώνοντας μαθαίνουν να το προστατεύουν. Είναι αλήθεια ότι αυτή η πρωτοβουλία μας βρήκε μεγάλη ανταπόκριση από τους μαθητές, τους γονείς τους , το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων και επαγγελματίες της περιοχής . Ευχαριστούμε όλους τους παραπάνω που μας βοήθησαν να συλλέξουμε και να δώσουμε για ανακύκλωση και παραγωγή βιοντίζελ  3,5 τόνους  τηγανέλαιο . Ελπίζουμε αυτή η σημαντική πρωτοβουλία να συνεχιστεί και στο μέλλον και να προσφέρει τα οφέλη της σε όλους μας.

Την Τετάρτη 30-11-2016 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του σχολείου ενημερωτική συνάντηση για θέματα σεισμού και πυρόσβεσης από την Εθελοντική Ομάδα Δασοπυρόσβεσης Ελειού – Πρόννων. Κατά την συνάντηση αυτή, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου ενημερώθηκαν για τα μέτρα προστασίας που πρέπει να λάβουν σε περίπτωση σεισμού αλλά και προληπτικά. Επιπλέον, σημαντικές πληροφορίες δόθηκαν για τα διάφορα είδη πυροσβεστήρων που υπάρχουν, δίνοντας στο τέλος τη δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς να τους χρησιμοποιήσουν σε πραγματικές συνθήκες.

Την Παρασκεύη 11 Νοεμβρίου 2016 οι μαθητές της Α΄,Β΄ και Γ΄ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν την θεατρική παράσταση «Μια φορά και ένα φτερό» , ένα ρομαντικό παραμύθι αυτογνωσίας και αληθινής αγάπης. Τα παιδιά το διασκέδασαν αρκετά και ενθουσιάστηκαν με τα φωνητικά και κινητικά παιχνίδια που ακολούθησαν μετά την παράσταση.

Παιχνίδι χειροσφαίρισης μεταξυ των μαθητών της ΣΤ' ταξής και των δασκάλων.