• 2016-2017
  • Αναπηρικό αμαξίδιο
  • Make a wish
  • Διαγωνισμός Φυσικής
Ευχαριστήρια επιστολή για τη συλλογή πλαστικών καπακιών από τους μαθητές του σχολείου μας, τα οποία  ο  Σύλλογος  Παραπληγικών και Κινητικά Αναπήρων νομού Πέλλας, μπορεί  να  ανταλλάξει με ένα αναπηρικό αμαξίδιο. (βλέπε δραστηριότητες 2015-2016.)

Το σχολείο μας και  το σχ. έτος 2016-17 , δήλωσε  συμμετοχή στο πρόγραμμα « Το αστέρι της ευχής» στηρίζοντας με τον τρόπο αυτό το έργο του Make A Wish ( Κάνε- Μια- Ευχή- Ελλάδος).
Η συμμετοχή των μαθητών  του σχολείου ήταν μεγάλη. Τα παιδιά αγόρασαν  χάρτινα αστεράκια πληρώνοντας το αντίστοιχο αντίτιμο και πάνω σε αυτά εξέφρασαν μηνύματα αγάπης αλληλεγγύης  και προσφοράς απέναντι σε παιδιά που δίνουν αγώνα για τη ζωή τους και έχουν ανάγκη να πιστέψουν σε ένα καλύτερο μέλλον. Κάθε τάξη δημιούργησε τη δική της «αλυσίδα» αγάπης με θετικά μηνύματα και έδωσε το παράδειγμα της ανιδιοτελούς προσφοράς σε γονείς και φίλους  προτρέποντάς τους έμπρακτα να κάνουν το ίδιο και να προκαλέσουν ξεχωριστά συναισθήματα στα παιδιά της ευχής.
Τέλος με  αυτή τους την κίνηση έδωσαν τη δυνατότητα στη μικρή Μαρία να εκπληρώσει την ευχή της.

• Χαμόγελο του Παιδιού
  • Μαθηματική Εταιρεία

Χαμόγελο του Παιδιού

Λίγο πριν από τις γιορτές των Χριστουγέννων η Γ' τάξη έδωσε το παράδειγμα της προσφοράς και της αλληλεγγύης στηρίζοντας έμπρακτα το Χαμόγελο του Παιδιού της Κυλλήνης. Οι μαθητές αποφάσισαν να συγκεντρώσουν ρούχα, παιχνίδια, βιβλία και τρόφιμα σε άριστη κατάσταση, προκειμένου να σταλούν και να μοιραστούν  σε  παιδιά  που φιλοξενούνται στο παράρτημα του  Χαμόγελου του Παιδιού που εδρεύει στην Κυλλήνη. Οι μαθητές άμεσα και με μεγάλη προθυμία κινητοποιήθηκαν κι υλοποίησαν συνειδητά και  με μεγάλη ευαισθησία το έργο αυτό. Κίνητρό τους αποτέλεσε η σκέψη της χαράς και της αγαλλίασης που θα μπορούσε να πλημμυρίσει τις καρδιές άλλων συνομίληκων, μεγαλύτερων ή και μικρότερων παιδιών, πιθανόν και διαφορετικών εθνικοτήτων, που  καθημερινά αγωνίζονται, με την ώθηση του Χαμόγελου, να απεμπλακούν από προβληματικές καταστάσεις και να προχωρήσουν στη ζωή. Άλλωστε, “αν ενωθούμε όλοι μαζί θα τα καταφέρουμε...”.

Η  Ε΄ και  Στ΄ τάξεις του σχολείου μας συμμετείχαν στον 10ο Μαθητικό Διαγωνισμό «Παιχνίδι και Μαθηματικά» , που πραγματοποιήθηκε από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία. Στο διαγωνισμό αυτό διακρίθηκαν για την επίδοσή τους και έλαβαν σχετικό έπαινο η μαθήτρια της Ε' τάξης Στουπά Σοφία, ο μαθητής της Ε' τάξης Παντελειός Άρης και ο μαθητής της ΣΤ' τάξης Σταθάτος Γεράσιμος.